Elementy wniosku kredytowego i ochrona danych osobowych

  • Posted on: 19 February 2021
  • By: Miroslaw

W celu zaciągnięcia kredytu gotówkowego, ale też każdego innego zobowiązania musisz przygotować się do wypełnienia wniosku online, w którym przedstawiasz podstawowe dane niezbędne do przeprowadzenia analizy zdolności kredytowej. Z jakich elementów składa się prawidłowy wniosek kredytowy i czy musisz się obawiać nieprawidłowego wykorzystania danych osobowych?

Dlaczego warto podejść precyzyjnie do wypełnienia wniosku kredytowego?

Wniosek kredytowy to podstawowy dokument umożliwiający nawiązanie relacji pomiędzy kredytobiorcą, a kredytodawcą. Warunkuje analizę zdolności kredytowej wymuszaną przez prawo bankowe i inne akty prawne. Najczęściej we wniosku przekazujesz podstawowe dane osobowe, które następnie trafiają do Biura Informacji Kredytowej w celu weryfikacji. Banki wykorzystują dane klientów również do profilowania reklam, do celów statystycznych, do poprawy obsługi klienta. Wniosek kredytowy pokazuje, ile zarabiasz, co wymaga oczywiście potwierdzenia, ile osób w gospodarstwie domowym utrzymujesz, na jakiej umowie pracujesz, gdzie mieszkasz. Kredytowanie zależy od struktury wydatków oraz dochodów. Zasady tworzenia wniosków kredytowych reguluje bezpośrednio prawo bankowe, więc po wykryciu ewentualnych nieprawidłowości możesz samodzielnie porównać wzorzec. Wniosek kredytowy bardzo rzadko funkcjonuje samodzielnie, a to oznacza, że musisz dodać do niego zaświadczenie o zarobkach pochodzące od pracodawcy (kontakt z działem kadr). Bank musi wiedzieć, ile zarabiałeś średnio przez kilka ostatnich miesięcy (z reguły 3-6 miesięcy). Pytania o stan cywilny i sytuację rodzinną (kwalifikacja wspólnoty majątkowej) to też standard w bankach. Inaczej również obsługuje się specjalistów korporacyjnych, lekarzy, prawników, wolne zawody, inaczej klientów z podstawowym, a inaczej z wyższym wykształceniem. Od ogólnej oceny wniosku kredytowego zależy maksymalna kwota do dyspozycji kredytobiorcy. Opłaca się zatem podejść do tematu poważnie. Warto także zasięgnąć informacji na temat misselingu na 17bankow.com/poradniki/743/misseling-co-to-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec.

Pewność kredytu daje dopiero podpisana umowa

Przy wysyłaniu wniosku musisz zgodzić się na wykorzystanie danych w celu weryfikacji w BIK, ale zgody marketingowe to już nie element obowiązkowy, tylko całkowicie dobrowolny. Wniosek kredytowy daje wyłącznie nadzieję na kredyt gotówkowy, ale nie pewność. Dopiero po podpisaniu umowy sytuacja staje się dla kredytobiorcy przejrzysta. Podejdź bardzo poważnie do wypełniania struktury wydatków, struktury kosztowej we wniosku kredytowym, ponieważ tym samym zabezpieczysz się przed problemami ekonomicznymi w przyszłości. Banki posługują się też danymi statystycznymi w zależności od regionu i sprawdzają, czy rzeczywiście gospodarstwo domowe może się utrzymać w podanych widełkach.

Nie musisz samodzielnie wypełniać wniosku kredytowego

Z reguły do banku dostarczasz jeden wniosek kredytowy i zaznaczasz, czy złożyłeś zapytania w innych placówkach. To pozwala na zabezpieczenie interesów kredytobiorcy. Nie musisz wniosku kredytowego wypełniać samodzielnie, tylko z niezależnym pośrednikiem. To usługa całkowicie bezpłatna i realnie zwiększająca szansę na pozytywne rozpatrzenie dokumentu.