Wady i zalety kredytów gotówkowych

  • Posted on: 4 May 2021
  • By: Miroslaw

Kredyt gotówkowy to kredyt po który w ostatnich latach sięgamy najczęściej. W momencie kiedy pojawia się jakiś problem i potrzebujemy na szybko gotówki, możemy wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel. Polacy w ostatnich latach zadłużają się bardzo chętnie i coraz częściej a niewielki kwoty, aby kupić nowy laptop czy sprzęt RTV, pojechać na wakacje, ale są też większe wydatki jak również zorganizowanie ślubu, remont mieszkania czy domu albo spłacenie innych zobowiązań. Pamiętajmy jednak aby przed podpisaniem umowy z bankiem dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami tego typu kredytów.

Kredyt gotówkowy jest szybkim i prostym sposobem na otrzymanie gotówki na dowolny cel. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest właśnie to, że nie musimy informować banku o tym na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze, ani tez nie musimy rozliczać się z ich wydania. Na kredyt gotówkowy decydujemy się z wielu powodów, ale nie zawsze jednak wiemy, co się z tym wiąże i nie zdajemy sobie sprawy z jego wszystkich plusów i minusów. Aby podjąć w pełni świadomą i dobrą decyzję dotyczącą kredyt powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z wybraną ofertą, ale wcześniej też porównać ze sobą oferty innych banków, korzystając przy tym z pomocy kalkulatora kredytów. Taka analiza kredytów a także zapoznanie się ze wszystkimi wadami i zaletami kredytu gotówkowego z pewnością sprawi, że nasza decyzja będzie dla nas korzystna i opłacalna.

Zalety kredytów gotówkowych

Jedną z najważniejszych zalet która z pewnością przyciąga klientów jest brak konieczności informowania banku o powodzie czy celu na jaki chcemy przeznaczyć swoje pieniądze. A zatem otrzymaną gotówkę możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel – zarówno nieodzowny remont czy organizację wesela, jak i spełnienie swoich marzeń z dzieciństwa. Lista tych zalet jest jednak znacznie dłuższa.

Trzeba przyznać, że chętnie zaciągamy kredyt gotówkowy, z uwagi na to, że nie wymaga się od nas wkładu własnego bez względu na to, jaką kwotę chcemy pożyczyć. Ponadto możemy do wcześniej spłacić bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Banki wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i oczekiwaniom dbając o nasz komfort, zapewniając tym samym minimum formalności, szybką decyzję oraz błyskawiczną wypłatę gotówki. Złożenie wniosku o kredyt przez Internet to już standard.

Wady kredytów gotówkowych

Mimo że kredyt gotówkowy to wygodna opcja i szybki zastrzyk gotówki, posiada również liczne wady. Wiele jednak zależy od banku oraz oferty na jaką się decydujemy. Najczęstszą wadą jest mało atrakcyjne oprocentowanie, waha się ono w granicach od 10 do 20%. Musimy wiedzieć o tym, że wpływa na nie wiele czynników, takich jak wysokość kredytu oraz rat, a także okres spłaty.

Wszystkie banki konkurują ze sobą, a ze względu na bogatą ofertę produktów finansowych można znaleźć atrakcyjną propozycję. Ponadto bank pobiera także prowizję, choć jej wartość jest różna, zależna od banku, danej oferty, aktualnych promocji czy łącznej kwoty kredytu. Często jesteśmy też zobowiązani do ubezpieczenia kredytowego, otwarcia rachunku oszczędnościowego w danym banku lub skorzystania z innych produktów bankowych.

Promocje – wada czy zaleta?

Jeśli rozważamy wzięcie kredytu gotówkowego, zwykle szukamy atrakcyjnych promocji. Okazuje się jednak, że często to tylko piękne słowa i ładna otoczka, a oferta wcale nie jest o korzystna. Promocje mogą okazać się wadą, dlatego należy dokładnie zapoznać się z każdą ofertą. Bank może zaoferować nam niższe oprocentowanie, jednak wcześniej może zmusić nas do wykupienia ubezpieczenia na życie.