Znaczenie stóp procentowych dla kredytobiorcy

  • Posted on: 27 May 2020
  • By: Miroslaw

W Polsce stopy procentowe charakteryzują się najniższym poziomem w historii, o czym mówi wyraźnie stopa referencyjna wynosząca zaledwie 1,5. Najwyższy wynik do tej pory to 24. Stopa referencyjna w kraju spada regularnie od 1998 roku, aby w 2005 przyjąć poziom 5, a w marcu 2015 właśnie 1,5. Co to oznacza dla przeciętnego kredytobiorcy? Zobacz ile teraz kosztują kredyty na 17bankow.com.

Kredyt gotówkowy jest bardzo tani po uwzględnieniu stopy referencyjnej. Ale czy liczy się tylko stopa referencyjna przy rozpatrywaniu opłacalności zadłużenia krótkoterminowego? To oczywiście jeden z czynników, ale dość kluczowy biorąc pod uwagę ofertę całej bankowości detalicznej. Przy niskich stopach procentowych opłaca się bardziej podpisać umowę kredytową niż założyć lokatę bankową, co jest bardzo widoczne w zmianie nawyków konsumentów. Stopa procentowa wyznacza w dłuższej perspektywie wartość pieniądza występującego w gospodarce. Manipulowanie stopami procentowymi w ramach własnej waluty to szansa na optymalizację widełek eksportu, importu, potrzeb konsumpcyjnych, oszczędnościowych, a nawet inwestycyjnych.

Stopa referencyjna na najniższym poziomie w historii obowiązuje nieprzerwanie od 2015 roku i po komunikatach pochodzących z Rady Polityki Pieniężnej można dojść do wniosku, że jej podniesienie w aktualnych warunkach inflacyjnych jest praktycznie niemożliwe, albo raczej odwlekane w czasie ze względu na potencjał zaburzenia budżetów kredytobiorców. Jeżeli kredytobiorca angażuje się mocno w kredyty gotówkowe, czy długoterminowe odczuwa drastycznie wzrost stóp procentowych, które po prostu podnoszą koszty spłaty.

Niskie stopy procentowe opłacają się kredytobiorcom, a wysokie ograniczają wyraźnie popyt na kredyt inwestycyjny, długoterminowy. Niewielu kredytobiorców spełnia bowiem warunki dotyczące zdolności kredytowej. Stopy procentowe mają duże znaczenie w ochronie społeczeństwa przed inflacją. Główna technika przy wysokiej inflacji to podnoszenie stóp procentowych, ale z umiarem, aby za bardzo nie obciążyć klientów bankowości detalicznej.

Odkąd w Polsce inflacja przekroczyła cel NBP dużo dyskutuje się o potencjalnym podniesieniu stóp procentowych. Warto zauważyć, że wszystkie decyzje NBP dotyczące stóp procentowych działają ze sporym opóźnieniem. Efekty nie są widoczne od razu, co może zaburzyć obraz mało doświadczonemu ekonomicznie kredytobiorcy.