Jakie warunki trzeba spełnić? Kredyty hipoteczne

  • Posted on: 6 August 2020
  • By: Miroslaw

Wielu z nas marzy o tym, aby kiedyś, na pewnym etapie życia, osiągnąć pełną stabilizację i zamieszkać “na swoim”. Niestety, wydawać by się mogło, że z roku na rok jest to coraz mniej możliwe. Ceny nieruchomości drastycznie rosną, zwłaszcza jeśli mówimy o dobrze wyposażonym mieszkaniu w dobrej lokalizacji lub przestronnym, nowoczesnym domu, zaś nasze pensje nie rosną tak szybko i tak intensywnie, jak byśmy tego chcieli. Poza tym trudno mówić o odkładaniu setek tysięcy złotych, kiedy musimy w dodatku co miesiąc wywiązać się ze spłaty wynajmowanego przez nas mieszkania! Wynajmowanie jest bardzo korzystną opcją, gdy jest się na studiach lub szuka się pracy, ale niestety, na dłuższą metę prowadzi do znacznej frustracji, a przede wszystkim do braku komfortu wynikającego z pełnej stabilizacji, która jest konieczna zwłaszcza wtedy, kiedy ma się rodzinę i dzieci. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy dobrym pomysłem nie będą przypadkiem kredyty hipoteczne.

Mnóstwo ofert!

Na szczęście żyjemy bowiem w czasach, w których rynek usług bankowych stale ewoluuje, wychodząc naprzeciw coraz to liczniejszym grupom potencjalnych kredytobiorców. Obecnie możemy przebierać w licznych ofertach, które przedstawiają nam nie tylko te najstarsze, najbardziej doświadczone i najbardziej liczące się w branży banki, ale także te, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Ofert jest mnóstwo i należy poświęcić naprawdę dużo czasu na rzetelne przestudiowanie ich i dotarcie do takiej, która w pełni nas zadowoli i usatysfakcjonuje. Warto tutaj brać pod uwagę nie tylko nasze pragnienia i marzenia, ale przede wszystkim nasze możliwości. Kredyty hipoteczne są bowiem bardzo znaczącym obciążeniem naszego budżetu na wiele lat i zgodzenie się na nieopłacalną dla nas ofertę może wiązać się ze znaczną frustracją na przestrzeni bardzo długiego czasu. A tego przecież byśmy nie chcieli!

Jakie wymagania?

Co tyczy się wymagań, które banki stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że niezbędny będzie nasz wkład finansowy. Wkład własny to część kosztów, które płacimy na samym początku za upatrzony dom, mieszkanie lub nieruchomość innego rodzaju. Zwykle jest to około dwudziestu procent - banki bardzo rzadko oferują możliwość niższego wkładu własnego, a nawet jeśli, to automatycznie koszt całościowy kredytu znacznie się zwiększa, stając się bardzo nieopłacalnym i bardzo uciążliwym. Oczywiście istnieje także opcja włożenia nieco większej kwoty na początek. Banki bardzo często zgadzają się na kredyty hipoteczne z trzydziesto- lub nawet czterdziestoprocentowym wkładem własnym. Wtedy, wedle bardzo prostej zależności, jest to dla potencjalnego kredytobiorcy dużo bardziej opłacalne, biorąc pod uwagę fakt, że ostateczne koszty kredytu znacznie maleją. Na koszt kredytu składa się przede wszystkim oprocentowanie poszczególnych rat. Tutaj, przy rozpatrywaniu poszczególnych ofert, warto zwrócić uwagę na to, żeby było ono jak najmniejsze. Normą są tu trzy do pięciu procent, ale czasami może się nam poszczęścić i bank może zaoferować nam nawet dwa procent, a więc bardzo przystępną propozycję, na którą nie pozostaje nic innego, tylko się ze szczerym uśmiechem zgodzić.

Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że banki oczekują od potencjalnych kredytobiorców pełnej zdolności kredytowej, a więc przedstawienia zaświadczenia od pracodawcy lub umowy o pracę. Dzięki temu bank będzie wiedział, że będziemy mogli co miesiąc wywiązywać się z rzetelnej spłaty wszelkich należności opisanych w umowie. Istotna jest również historia kredytowa.