Kredyty konsolidacyjne dla firm

  • Posted on: 22 October 2020
  • By: Miroslaw

Kredyty konsolidacyjne są skierowane nie tylko do osób prywatnych posiadających problemy ze spłatą swoich zobowiązań, ale I dla firm. Przedsiębiorcy charakteryzują się tym że z reguły są bardziej przedsiębiorczy niż zwykli zjadacze chleba pracujący na etat. W związku z tą różnorodnością można stwierdzić że bardzo prawdopodobne iż to przedsiębiorcy będą częściej korzystać z produktów finansowych, dlatego też bardzo możliwe że będą stanowić zdecydowaną grupę odbiorców kredytów konsolidacyjnych.

Dwa najczęściej brane przez przedsiębiorców rodzaje kredytów to kredyty obrotowe (przeważnie w rachunku bieżącym) oraz kredyty inwestycyjne. Jeśli by porównać to z kredytami dla klientów indywidualnych to kredyty obrotowe będą kredytami gotówkowymi a kredyty inwestycyjne kredytami długoterminowymi. Oczywiście firmy także biorą kredyty hipoteczne, samochodowe lub na zakup sprzętu I te ostatnie trafią do grupy kredytów inwestycyjnych. Kredyty obrotowe najczęściej są spłacane w ciągu jednego kwartału, dlatego też konsolidacja tutaj nie ma jakiegoś większego sensu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytów inwestycyjnych, które są zazwyczaj na wyższe kwoty I dłuższy okres czasu.

Popyt na kredyty konsolidacyjne dla firm pod względem wzrostów I przestojów gospodarczych będzie najprawdopodobniej wyglądał podobnie jak w przypadku kredytów dla klientów indywidualnych. Kiedy gospodarka działa lepiej, firmy mają wyższe przychody I najprawdopodobniej nie będą miały problemu ze spłatą swoich zobowiązań przez co konsolidacja będzie pożądana tylko w przypadku korzystnej kalkulacji ogólnej lub w zależności od pojawiających się okazji. I tak na przykład kiedy firma będzie miała pewną ilość zobowiązań a nadaży się okazja zakupu nowego sprzętu w atrakcyjnej cenie lub wejścia na nowy rynek to bardzo prawdopodobne że firma weźmie kredyt konsolidacyjny. Szczególnie w tym drugim przypadku, możliwe że przez pewien okres czasu wydatki związane z wejściem na nowy rynek będą większe a później przyjdzie czas na zyski, wówczas pożądane będzie obniżenie wszelkich innych kosztów. W wyżej wymienionych sytuacjach możliwe że firma podejmie negocjacje z Bankiem w celu odroczenia rat co mogło by się okazać bardziej efektywne, w krótszym okresie czasu. Firmy jako że są przedsiębiorcze będą także szukały okazji do optymalizacji kosztów, dlatego też jeśli znajdą lepszą ofertę innego banku z możliwością przeniesienia zobowiązań to najprawdopodobniej skorzystają z okazji I zoptymalizują swoje finanse.